1 évesek lettünk


Visszatekintve az első évünkre, jó érzés tölt el bennünket. Mondhatnánk: „Ez jó mulatság, férfi munka volt!” – ha belegondolunk, tényleg. A valóságban a szervezők egytől egyig nők, sőt családanyák, nagymamák, és mindannyian önként (és dalolva) végeztük ezt a munkát. Kívülről nézve nem tűnik ez olyan soknak… ott a webáruház, regisztrálnak a vásárlók, rendelnek. Aztán pénteken mintegy varázsütésre megérkeznek a termelők, 2-től 4-ig, gondosan kiporciózva vásárlónként a rendeléseket – mi a kosarakba tesszük – majd 4 óra körül szállingózni kezdenek a vásárlók, és boldogan bepakolják a portékát a szatyraikba, dobozaikba, fizetnek és elégedetten távoznak. Mi 6-kor bezárjuk a boltot, és elégedetten hazamegyünk. A háttérben ez azért nagyon sok munkát igényel hétről hétre. Mire az első átadónapig eljutottunk, mögöttünk volt már pár hónapnyi előkészítő munka.

Ez elment vadászni, ez meglőtte, ez hazavitte… Hát valahogy így történt ez velünk is.

 

Az egyikünk 2021. őszén részt vett a nyíregyházi Kosár továbbképzésén, majd nagy lendülettel addig toborzott, amíg 2022. nyarára összejött egy öt főből álló csapat, akik elkezdték az érdemi munkát. Ehhez az ősz folyamán újabb 2 fő csatlakozott. (Böbe)

Nekem volt egy Velencei Kosár csoportom, ahol feleslegben lévő mindenféle házi terméket lehetett hirdetni. Aztán egy közös ismerősünk szólt Böbének, hogy vagyok én, majd szólt nekem… aztán találkoztunk – meséli Emese (Lonkai kert).

Informatikusként kerültem a kezdő ötösbe. Volt már próbálkozásom Budaörsön is közösségi szerveződésekben. Egy közösségi komposztálást tudtunk összehozni, és a közösség kert lett volna a következő. A Kosár lett volna a kert után, de annak csak az ötletéig jutottunk. Mikor Velencére költöztem azonnal kezdtem keresni a helyi termékeket, de ismeretség híján ez nagyon nem alakult sehogy sem. Így találtam rá végül Böbére, aki épp önkénteseket keresett és már ott is ültem a teraszán, finom házi szörpöket szürcsölve és beszélgettünk arról, hogy tulajdonképpen mit is szeretnénk. Az elmúlt egy év sok-sok megpróbáltatásán keresztül (néhány hónapig csak a háttérben tudtam támogatni a csapatot), az egy éves évfordulónkra újra ott vagyok a pultban. (Ancsa)

Az újabb 2 önkéntes rövid története pedig így kezdődött: Dorka és Ági már sok-sok éve ismerősök voltak, egy cserekörben találkoztak. Előbb Dorka költözött Velencére, majd Ági vette a fejébe, hogy a tó mellett akar letelepedni. Helyben is gondolkodtak egy korábbihoz hasonló csoport alakításában, és szinte egyszerre találtak a F@cen az alakuló Kosárközösség felhívására. Így kapcsolódtak be együtt önkéntesként… és azóta is.

A Kosárközösség tehát nem csak egy összeverbuválódott csapat. Egyesületi formában (Zöld Bárka) működünk, non-profit alapon. A termelőkkel hivatalos együttműködési megállapodást kötünk, többnyire személyesen el is látogatunk hozzájuk. Folyamatosan tartjuk velük a kapcsolatot, segítjük őket, amennyire lehetséges. Igyekszünk a vásárlóinkat is segíteni, megfelelő információkkal ellátni, tájékoztatni, és kezelni a felmerülő problémákat. Ennek egyik felülete a Facebook oldalunk, ahol emlékeztetőket, teszünk közzé, bemutatjuk az új termelőket, partnereket és termékeiket, de a webáruházunk belül vannak értesítők, és lassan-lassan elindul a blog is, ahol olyan írásokat osztunk meg, amelyek egy hírlevél vagy egy poszt terjedelmébe nem férnek bele.

Júniusban elérkezettnek láttuk az időt, hogy a szervezői csapatot további önkéntesekkel bővítsük. Felhívást tettünk közzé, ennek nyomán eddig öten kapcsolódtak be a közösség munkájába, többségében a vevőink közül.

Kategóriák

… avagy mit kínálunk a tagoknak:

Élelmiszer – friss zöldség, gyümölcs, hús- és húskészítmények, tej- és tejtermékek, fermentált készítmények, savanyúságok, befőttek, lekvárok, szörpök, kenyér, tojás, méz- és méhészeti termékek – jelenleg ez a legnagyobb kategória

Tisztítószer – mosószer, öblítő, kiegészítő termékek (mosogató szivacs, törlőkendő stb.)

Kozmetikumok – szappanok, kencék, hajápoló termékek

Szellemi táplálék – tudattágító könyvek

Folyamatosan keressük a helyi lehetőségeket. Célunk, hogy egy család innen tudja beszerezni a szükségleteit.

Mit mondanak az elmúlt 1 évről a számok?

A kosárközösségünknek kb. 360 regisztrált vásárlója van. Sok visszatérő megrendelőnk van, mások időszakosan vásárolnak nálunk.

Az első átadónap vásárlói közül, a szervezőket is leszámítva, ma is rendszeresen vásárol 9-10 fő, sőt közülük ketten ma már az önkéntesek csapatát erősítik.

A termelőkkel is hasonló a helyzet. A 36 „beszállítónk” közül szintén vannak, akik egész évben folyamatosan látnak el bennünket, de a dolog természetéből adódóan olyanok is, akik időszakosan jelennek meg a shopban. A zöldség, gyümölcs tartozik főleg ezek közé, mivel ragaszkodunk az idénynek megfelelő terményekhez.

Statisztika

éves forgalmunk meghaladta a 25 millió Ft-ot

első átadónap: 31 kosár, átlag kosárérték 11.000 Ft

legtöbb vásárló: 12.15-i átadónapon 62 kosár, átlag kosárérték 20.000 Ft

heti átlag 35-40 kosár (az átlagérték a fentiek között mozog)

Kosarunkban a jövőnk!

Ezt a jelmondatot találtuk ki, ami reményeink szerint kifejezi, miért is csináljuk. Vannak még terveink, mert nemcsak egy alternatív bevásárló hely szeretnénk lenni, hanem közösséget is építenénk. Mi már régen tudjuk, amit most úton-útfélen mondanak: a mostani helyzetből a kisközösségek jelentik a kivezető utat. Köszönjük, hogy velünk vagytok ebben a nagy feladatban!